اخبار بازیگران

بوسه جنجالی لیلا حاتمی در جشنواره کن

افتتاح حساب در ترکیهخدمات سئو پلکانیکاشت ابرو

لیلا حاتمی جشنواره کن ، بازیگر سرشناس سینمای ایران با نگارش متن کوتاهی ماجرای اتفاقی را که در جشنواره کن برای او رخداده بازگو کرده و نوشته از اینکه احساسات کسانی را آزرده باشم، بسیار متاسفم.

بوسه لیلا حاتمی جشنواره کن

لباس لیلا حاتمی جشنواره کن

لیلا حاتمی که جزو هیات داوارن شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن است، در زمانی برپایی این جشنواره در موقعیتی قرار گرفت که ناچار شد با ژیل ژاکوب رئیس جشنواره یاد شده مصاحبه کند.

لیلا حاتمی جشنواره کن با دامن مشکی بلند

حضور لیلا حاتمی جشنواره کن

ماجرا از این قرار است که روز هجدهم مه سال ۲۰۱۴، در مراسم گشایش شصت و هفتمین دوره جشنواره کن، وقتی اعضای هیأت داوران در حال عبور از فرش قرمز جشنواره بودند، ژیل ژاکوب به عنوان رئیس جشنواره به استقبال از آنان می‌رود.

ژیل ژاکوب با همه زنان عضو هیأت داوران روبوسی می‌کند و وقتی نوبت به لیلا حاتمی، یکی از اعضای هیأت داوران آن سال، می‌رسد، این هنرپیشه زن سینمای ایران تلاش می‌کند که روبوسی نکند و دست خود را برای فشردن دست ژیل ژاکوب دراز می‌کند.

لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس سفید

 استایل لیلا حاتمی جشنواره کن 2014

اما ژیل ژاکوب که از پیامدهای به قول او “حماقت‌آمیز” بوسیدن لیلا حاتمی خبر نداشت، به دست دراز شده او توجهی نکرد و بر اساس فرهنگ رایج، گونه‌های لیلا حاتمی را بوسید.

بوسیدن لیلا حاتمی از سوی یک “مرد نامحرم” همان و جنجال حکومت جمهوری اسلامی در ایران همان!

واکنش وزارت ارشاد به این موضوع کار را به جایی رساند که خود ژیل ژاکوب در توئیتر خود در این زمینه توضیح داد و لیلا حاتمی هم عذرخواهی کرد.

لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس محلسی

  بیشتر بخوانید: کدام بازیگران ایرانی در جشنواره کن حضور پیدا کرده اند؟

ژیل ژاکوب در مدخلی در این باره که در فرهنگ خود درباره جشنواره کن نوشته، آورده که جنجال بوسیدن لیلا حاتمی او را یاد بوسیدن عباس کیارستمی از سوی کاترین دونوو، هنرپیشه زن فرانسوی، هنگام دریافت نخل طلای ۱۹۹۷ جشنواره انداخت.

ژیل ژاکوب می‌نویسد در آن سال نیز عباس کیارستمی برای آرام شدن اوضاع در ایران، بازگشت خود به وطن را چند روز به تأخیر انداخت!

موضوع دست دادن یا بوسیدن میان زنان و مردان، خط قرمز جمهوری اسلامی است.

لیلا حاتمی جشنواره کن با دامن کوتاه کرم

لباس متفاوت لیلا حاتمی جشنواره کن

شاید به همین علت است که اصغر فرهادی در جشنواره کن امسال نه پنه‌لوپه کروز، هنرپیشه زن فیلم خود را نه بوسید و نه دستش را فشرد؛ بلکه به حلقه کردن دست‌های خود در دست‌های او بسنده کرد؛ شیوه‌ای که موجب شد با وجود ابراز دوستی، هیچ گونه تماسی میان دو هنرمند “نامحرم” نیفتد.

این نوع جنجال‌ها فقط هنگام حضور هنرمندان ایرانی در جشنواره‌های خارجی پیش نمی‌آید.

چند سال پیش، دست دادن گوهر خیراندیش، بازیگر زن ایرانی در مراسمی در ایران با یک بازیگر مرد خشم رسانه های تندرو را برانگیخته بود.

لیلا حاتمی جشنواره کن با دامن مشکی

مدل لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن مورد توجه قرار گرفت

مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود. هرچند از ادای این توضیحات شرم دارم اما شاید برای کسانی  که  نمی توانستند موقعیت ناگزیر من را درک کنند ناچار شدم وارد برخی جزییات شوم. با این حال از این پیشامد و اینکه احساسات کسانی را آزرده باشم بسیار متاسفم چه خود تربیت شده پدری هستم که همه از میزان علاقه او به دین و ملیت ایرانی آگاهند.»

لیلا حاتمی جشنواره کن با دامن مشکی بلند

روبوسی لیلا حاتمی جشنواره کن جنجالی شد

متن کامل نوشته لیلا حاتمی بدین شرح است: «دراین سال ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم های  خارج از ایران به این دلیل نپذیرفتم که ادامه فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است.

 در جشنواره های بین المللی که در طول این سال ها حضور داشته ام چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی می‌کرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره ها که صرفا به عنوان شخصیتی مستقل درآن ها حضورداشته ام؛ سعی کرده ام موازین و اصول را رعایت کنم؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است.

لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس مجلسی

طرفداران لیلا حاتمی در جشنواره کن

 این بار نیز طی مکاتباتی که با مسوولین فستیوال داشتم به تفصیل تمام نکات را توضیح داده بودم و خواستار همکاری  آن ها شده بودم، لذا در مراسم افتتاحیه و غیره؛ آن ها همه مقررات را می دانستند و با همکاری و درک متقابل هیچ مورد خاصی  پیش نیامد. اما در مورد  آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را می گذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت  و از یاد بردن همه تاکیدات؛

که معمول این سن و سال است؛ ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد.

لیلا حاتمی جشنواره کن با دامن مشکی

لباس لیلا حاتمی در جشنواره کن 2014

لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس طوسی لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس مجلسی لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس مشکی

پوشش متفاوت و زیبای لیلا حاتمی در جشنواره کن

لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس مشکی لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس کرم لیلا حاتمی جشنواره کن با لباس سبز

فیلم منتشر شده از روبوسی لیلا حاتمی در جشنواره کن

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا