اخبار دیگران

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد با همه محبوبیتی که در بین زیباجویان دارد عوارضی نیز دارد که باید با آشنایی با آنها و آگاهی از چگونگی ایجاد از بروز این عوارض جلوگیری شود.

لیزر موهای زائد برای کسانی که از روش‌های سنتی حذف مو یعنی اصلاح، اپیلاسیون و … خسته شده‌اند یک راه حل ایده‌آل است که در آن از یک پرتو لیزر متمرکز برای هدف قرار دادن رنگدانه فولیکول‌های مو استفاده می‌کنند که منجر به کاهش مو در نقاط تحت درمان بدن می‌شود. این تکنیک یکی از مطمئن‌ترین و موثرترین و البته ماندگارترین روش‌ها برای از بین بردن موهای زائد بدن است.

با این همه، لیزر موهای زائد نیز یک روش پزشکی است و مانند هر روش پزشکی دیگری دارای برخی خطرات و عوارض جانبی بالقوه است و بهتر است هر شخصی قبل از شروع درمان، درباره عوارض لیزر موهای زائد بیشتر بدانند تا با خیالی آسوده روی به استفاده از این روش درمانی و زیبایی بیاورد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی دقیق عوارض لیزر موهای زائد بدن بپردازیم.

شایع‌ترین عوارض لیزر موهای زائد

درباره عوارض لیزر موهای زائد بایستی بیان کنیم که مانند هر تکنیک زیبایی دیگری استفاده از این روش نیز دارای برخی عوارض جانبی است که می‌توان آن را به عوارض جانبی جزئی و عوارض جانبی جدی تقسیم بندی کرد:

عوارض جانبی جزئی و ناچیز

این نوع عوارض جانبی معمولاً گذرا بوده و ظرف چند روز و حتی چند ساعت بعد از لیزر خود به خود برطرف می شوند:

قرمزی و تحریک

از آنجائی که لیزر موهای زائد از گرمای لیزر برای آسیب رساندن به فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. بدن ما نیز ممکن است به این گرمای ناشی از لیزر واکنش نشان داده و منجر به قرمزی و ناراحتی پوست در مناطق درمان شود. در این نواحی ممکن است پوست گزگز کرده و حتی دردناک و متورم شود ولی جای نگرانی نیست و این نوع از عوارض لیزر موهای زائد، معمولاً موقتی هستند و در عرض چند ساعت پس از درمان از بین می‌روند. شما می‌توانید از کمپرس یخ برای به حداقل رساندن میزان تورم و ناراحتی استفاده کنید و در صورت ادامه یافتن علائم به بیش از یک روز با متخصص پوست تماس بگیرید.

تغییرات در رنگ پوست

برخی از افراد ممکن است تغییرات کوچکی در رنگ پوست خود در ناحیه تحت درمان تجربه کنند که می‌تواند باعث ایجاد رنگدانه‌های تیره در افراد با رنگ پوست روشن‌تر و رنگدانه‌های روشن در افراد با رنگ پوست تیره شود. اما این تغییرات به تدریج ناپدید می‌شوند و پوست ظاهر طبیعی خود را مجدداً به دست خواهد آورد.

عفونت پوست

از آنجایی که لیزر درمانی ممکن است به فولیکول‌های مو و پوست اطراف آسیب برساند، بنابراین احتمال جذب باکتری و بروز عفونت در محل آسیب دیده بیشتر است. در نتیجه، اگر اصول مراقبتی در طول مرحله بهبودی رعایت نشود، ناحیه تحت درمان با لیزر ممکن است عفونی شود. برای جلوگیری از بروز سایر خطرات احتمالی و عوارض لیزر موهای زائد، و یا در صورت مشاهده علائم عفونت، مانند جوش یا چرک در ناحیه تحت درمان، فوراً به متخصص پوست مراجعه کنید.

پوسته پوسته شدن محل درمان

برخی از افراد ممکن است پوسته پوسته شدن در ناحیه تحت درمان را که به دنبال خشکی پوست و خنک نبودن نوک پروب لیزر ( به منظور پیشگیری از بروز سوختگی‌های جزئی) رخ می‌دهد تجربه کنند. هرچند که این مشکل اهمیتی ندارد ولی از نظر ظاهری ممکن است حس خوبی به شما ندهد، پس برای جلوگیری از این مشکل از مرطوب کننده در محل آسیب دیده استفاده کنید.

آسیب چشم

با توجه به اینکه رفع موهای زائد با استفاده از لیزرهای قوی انجام می‌شود پس خطر آسیب به چشم نیز وجود دارد، چرا که لیزر به طور خاص روی صورت شلیک می‌شود. پس توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز هر نوع آسیب در ناحیه چشم حتما از عینک محافظ استفاده کنید.

عوارض جانبی عمده و جدی

عوارض لیزر موهای زائد ممکن است در مواردی آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای فرد به بار آورد، عوارضی که در ادامه عنوان می‌شوند کمتر محتمل هستند ولی با این حال آگاهی از آنها لازم است.

سوختن پوست و تاول زدن

سوختگی‌ها و تاول‌ها عوارض نامطلوب لیزر موهای زائد هستند که در صورت انجام غیراصولی این روش توسط افراد غیرحرفه‌ای بروز می‌کنند.

جای زخم

جای زخم یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد  است که به دنبال استفاده بیش از حد از لیزر ایجاد می‌شود. اگر پوست شما شکننده یا حساس است، باید در طول درمان اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. اسکارها معمولاً در اثر سوختگی ایجاد می‌شوند و به صورت نواحی ناهموار قهوه‌ای روی پوست ظاهر می‌شوند که جلوه چندان زیبایی ندارند. البته این اثرات نامطلوب خیلی نادر است.

انجام لیزر برای چه کسانی ممنوع است؟

انجام لیزر برای افراد با مشخصات زیر ممنوع است:

  • افراد مبتلا به لوپوس و ساير بيماری‌هايی که در آن فرد به نور حساس است.
  • کسانی که برای افزایش پرمویی در حال مصرف ماینوکسیدیل هستند.
  • کسانی که مبتلا به اگزما و آکنه هستند، این افراد تنها در صورتی که آکنه‌های عفونی نداشته باشند می‌توانند لیزر انجام دهند در غیر اینصورت ممکن است عفونت روی صورتشان پخش شود.
  • افراد مبتلا به کلوئید، هر چند زخم و سوختگی از عوارض نادر انجام لیزر هستند ولی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند بهتر است از انجام لیزر خودداری کنند.
  • کسانی که راکوتان مصرف می‌کنند چرا که این دارو علاوه بر نازک کردن پوست، اثر بخشی ليزر را به شدت کاهش می‌دهد.
  • زنان باردار
  • کسانی که دارای تبخال فعال هستند.
  • کسانی که موهای روشن، کرکی و پوست تیره دارند نیز نمی‌توانند از لیزر استفاده کنند.

برای افراد با مشخصات بالا لیزر موهای زائد عوارض دارد و تا حد امکان باید از انجام این تکنیک خودداری کنند، مگر اینکه پزشک‌شان به آنها اجازه استفاده از روش لیزر موهای زائد بدن را بدهد.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

این که آیا لیزر موهای زائد سرطان‌زاست افسانه‌ بی‌اساسی بیش نیست؛ چرا که لیزرها برای عبور از سلول‌های پوست طراحی شده‌اند و فقط فولیکول‌های مو در عمق پوست را هدف قرار می‌دهند. از طرفی قدرت لیزرهای مورد استفاده در لیزر موهای زائد بدن نسبتاً ضعیف بوده و پرتوهای ضعیفی ایجاد می‌کند که مضر نبوده و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه درمان لیزر موهای زائد باعث سرطان پوست می‌شود، وجود ندارد.

جمع بندی

حال که با عوارض لیزر موهای زائد آشنا شدید، بهتر می‌توانید به اهمیت انتخاب پزشک متخصص و نیز یک کلینیک معتبر برای انجام لیزر درمانی پی ببرید. انجام این تکنیک دارای یکسری قاعده و اصول است که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است عوارض جانبی غیرقابل جبرانی چون آسیب به چشم و یا ایجاد جای زخم برای فرد به جای بگذارد، پس قبل از هر گونه اقدامی در این راستا حتما در رابطه با پزشک متخصص خود تحقیقات کافی را انجام دهید. در پایان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص لیزر موهای زائد و عوارض این روش به سایت کلینیک دکتر مصطفی مهدوی نیا drmostafamahdavinia.com به آدرس مراجعه کرده و یا با شماره 02122654580 تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

بازیگر ۳۶۰

آخرین اخبار بازیگران زن و مرد سینمای ایران و جهان، عکس های جدید سلبریتی ها، عکس های بازیگران قدیمی و بیوگرافی بازیگران را در بازیگر ۳۶۰ دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا