اخبار بازیگران

نگاهی به فیلم منطقه مورد علاقه؛ بهترین فیلم ۲۰۲۳

افتتاح حساب در ترکیهخدمات سئو پلکانیکاشت ابرو

فیلم منطقه مورد علاقه (The Zone of Interest) برنده جایزه بزرگ جشنواره کن سال 2023 در ژانر درام تاریخی به نویسندگی و کارگردانی جاناتان گلیزر (Jonathan Glazer) است که در اواخر سال 2023 میلادی اکران شد. اینجا خبرهای مربوط به فیلم منطقه مورد علاقه و همین‌طور اطلاعاتی را که تاکنون از حاشیه و اصل فیلم منطقه مورد علاقه منتشر شده می‌خوانید.

سازنده فیلم منطقه مورد علاقه چه کسی است؟

فیلم منطقه مورد علاقه توسط جاناتان گلیزر (Jonathan Glazer) ساخته شده است.

بازیگران اصلی فیلم منطقه مورد علاقه چه کسانی هستند؟

در قیلم منطقه مورد علاقه کریستیان فریدل (رودولف هوس)، زاندرا هولر (هِدویگ هوس)، رالف هِرفورث (اسوالد پوهل)، یوهان کارتوس (کلاوس هوس)، لویی نوا ویته (هانس هوس) و… هنرنمایی می‌کنند.

فیلم منطقه مورد علاقه درباره ی چیست؟

در خلاصه فیلم منطقه مورد علاقه آمده است که فرمانده اردوگاه کار اجباری آشویتس، رودلف هوس، و همسرش هدویگ تلاش می‌کنند تا در خانه و باغی که دقیقا در در کنار اردوگاه کار اجباری واقع شده است، زندگی رویایی را برای خانواده خود بسازند.

مشخصات فیلم منطقه مورد علاقه

نام فیلممنطقه مورد علاقه (The Zone of Interest)
کارگردانجاناتان گلیزر
نویسندهجاناتان گلیزر
تهیه کنندهجیمز ویلسون
اوا پوشچینسکا
بر پایه یمنطقه تقاطع
اثر مارتین آمیس
موسیقیمیکاچو
کشور سازندهایالات متحده
بریتانیا
لهستان
زبان اصلیآلمانی
شرکت های تولیداکستریم پروداکشنز
فیلم۴ پروداکشنز
هاوس پروداکشنز
اکسس انترتینمنت
جی‌دابلیو فلمز
توزیع کنندهای۲۴ (ایالات متحده)
Gutek Film (لهستان)
ژانردرام تاریخی
تاریخ انتشار اولیه
 • ۱۹ مه ۲۰۲۳ (کن)
 • ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ (ایالات متحده)
مدت زمان۱۰۶ دقیقه

بازیگران فیلم منطقه مورد علاقه

لیست بازیگران فیلم منطقه مورد علاقه

 • زاندرا هولر در نقش هدویگ هوس
 • کریستیان فریدل در نقش رودولف هوس
 • مدوسا کنوپف در نقش الفریده
 • دانیل هولزبرگ در نقش گرهارد ماورر
 • ساشا ماز در نقش آرتور لیب‌هنشل
 • مکس بک در نقش شوارتزر
 • ولفگانگ لمپل در نقش هانس برگر
 • یوهان کارتهاوس در نقش کلاوس
 • رالف هرفورث در نقش اسوالد پل
 • فریا کرویتزکام در نقش النور پول
 • لیلی فالک در نقش هایده‌تراوت
 • نله آهرنسمایر در نقش اینگه-بریگیت

عوامل فیلم منطقه مورد علاقه

 • کارگردان: جاناتان گلیزر
 • نویسنده: جاناتان گلیزر
 • تهیه کننده: جیمز ویلسون، اوا پوشچینسکا
 • موسیقی: میکاچو
 • فیلم‌بردار: ووکاش ژال
 • تدوین‌گر: پل واتس

معرفی فیلم منطقه مورد علاقه

حاصل آخرین همکاری جاناتان گلیزر (Jonathan Glazer) و کمپانی A24، فیلم Under the Skin بود که در سال 2013 اکران شد. علیرغم اینکه این فیلم فروش موفقی را در باکس آفیس تجربه نکرد، اما به عنوان یکی از منحصر به فردترین آثار دهه قبل به شمار می‌آید و BBC آن را در لیست 100 فیلم برتر قرن 21 قرار داد.

منطقه مورد علاقه یک درام تاریخی به نویسندگی و کارگردانی جاناتان گلِیزِر است؛ فیلمساز تحسین‌شده انگلیسی که با سه فیلم بلند قبلی‌اش «جانور جذاب» (۲۰۰۰)، «تولد» (۲۰۰۴) و «زیر پوست» (۲۰۱۳) شناخته می‌شود و شهرتی جهانی پیدا کرده بود. «منطقه مورد علاقه» اقتباس آزادی است از رمانی به همین نام از مارتین اِیمیس که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این فیلم که محصول مشترک انگلیس، لهستان و ایالات متحده است، اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن ۲۰۲۳ تجربه کرد و جایزه بزرگ و جایزه فیپرشی را برنده شد. منتقدان مختلفی منطقه مورد علاقه را بهترین فیلم سال ۲۰۲۳ خوانده‌اند یا دست‌کم آن را به عنوان یکی از بهترین آثار سینمایی سال برگزیده‌اند.

معرفی فیلم منطقه مورد علاقه

خلاصه داستان فیلم منطقه مورد علاقه

خلاصه داستان فیلم منطقه مورد علاقه The Zone of Interest یا در ترجمه دیگر، منطقه مورد علاقه را می‌شود اینطور تعریف کرد؛ رودولف هوس، رییس اردوگاه آشویتس، با همسرش هدویگ و ۵ فرزندشان در خانه‌ای باصفا کنار اردوگاه زندگی می‌کنند. هوس فرزندانش را برای شنا و ماهیگیری از خانه بیرون می‌برد و هدویگ بیش‌تر وقت خود را صرف رسیدگی و نگهداری از باغ می‌کند. خدمتکاران هم کارهای خانه را انجام می‌دهند و متعلقات زندانیان هم به این خانواده تعلق می‌گیرد؛ اما در آن سوی دیوار باغ، صدای تیراندازی، فریاد، قطارها و کوره‌ها مدام به گوش می‌رسد. هوس طرح کوره آدم‌سوزی جدیدی را تایید می‌کند که خیلی زود به بهره‌برداری می‌رسد. او روزی در رود متوجه وجود بقایای انسانی می‌شود و به‌سرعت فرزندانش را از آب خارج می‌کند. هوس نامه‌ای به کارکنان اردوگاه می‌نویسد و آن‌ها را به دلیل این اهمال سرزنش می‌کند…

خلاصه داستان فیلم منطقه مورد علاقه

تاریخ اکران فیلم منطقه مورد علاقه

تاریخ اکران فیلم سینمایی منطقه مورد علاقه 15 دسامبر 2023 (24 آذر 1402) است. بر طبق نظر منتقدین، گلیزر بعد از 10 سال بازگشت باشکوهی به سینما داشته و باری دیگر موفق به خلق اثری متفاوت شده است.

تولید و زمان پخش فیلم The Zone of Interest

جاناتان گلیزر پس از تمام کردن ساخت «زیر پوست»، شیفته رمان مارتین اِیمیس با عنوان «منطقه مورد علاقه» شد که آن زمان هنوز منتشر نشده بود. او حق اقتباس از رمان را خرید که دو شخصیت اصلی‌اش، پل و هانا دال، با نگاهی آزاد به رودولف هوس (رییس اردوگاه آشویتس که طولانی‌ترین دوره خدمت را در تاریخ این اردوگاه دارد) و همسرش هدویگ خلق شده‌اند. با وجود این، گلیزر تصمیم گرفت برای فیلمش از نام چهره‌های تاریخی اصلی استفاده کند و تحقیقاتی دوساله درباره خانواده هوس را هدایت کرد.

او چند بار از آشویتس دیدن کرد و زمانی که از محل اقامت خانواده هوس بازدید کرد به‌شدت متاثر شد. گلیزر همکاری نزدیکی را با موزه آشویتس و موسسه‌های مرتبط دیگری تجربه و اجازه پیدا کرد تا دسترسی ویژه‌ای به آرشیو داشته باشد؛ و به این وسیله به شهادت بازماندگان و افرادی دست یافت که در خانه هوس کار می‌کردند. علاوه بر این‌ها، گلیزر در طول تحقیقاتش با تیموتی اسنایدر مشورت کرد که سال ۲۰۱۵ کتاب زمین سیاه: هولوکاست به مثابه تاریخ و هشدار Black Earth: The Holocaust as History and Warning را منتشر کرد.

تولید و زمان پخش فیلم The Zone of Interest

جالب است بدانید:

 • مارتین ایمیس نویسنده رمان منبع اقتباس فیلم، روز نوزدهم ماه مه ۲۰۲۳ درگذشت؛ همان روزی که فیلم اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن تجربه کرد.
 • جاناتان گلیزر تا ۵ دوربین ثابت (و به روایتی دیگر تا ۱۰ دوربین) و حدود ۳۰ میکروفن را در خانه و باغ به صورت مخفیانه کار گذاشت تا صحنه‌های زیادی را بدون اطلاع بازیگران فیلمبرداری کند. از این رو آن‌ها کاملا در صحنه‌ها غرق شدند و از حضور و نقش‌آفرینی در محیطی واقع‌گرا لذت بردند.
 • دختر لهستانی فیلم با الهام از زنی به نام الکساندریا خلق شد که گلیزر در جریان تحقیقاتش ملاقات کرد. او به عنوان عضو ۱۲ ساله حزب مقاومت لهستان، با دوچرخه خودش را به اردوگاه می‌رساند و برای زندانیان گرسنه سیب می‌برد. درست همان‌طور که در فیلم آمده است او قطعه‌ای موسیقی را پیدا می‌کند که یکی از زندانیان به نام توماس وولف نوشته است که از جنگ، جان سالم به‌در می‌برد. الکساندریا ۹۰ ساله بود که با گلیزر ملاقات کرد و مدت کوتاهی بعدش هم درگذشت. دوچرخه و لباسی که بازیگر این نقش در فیلم استفاده می‌کند هر دو به الکساندریا تعلق داشتند.
 • ابتدا بخشی از فیلمنامه برای زاندرا هولر فرستاده شد که بحثی میان رودولف و هدویگ بود و گویای این نبود که ماهیت پروژه، فیلمی درباره هولوکاست است. زاندرا که تصمیم داشت هرگز نقش یک نازی را بازی نکند پس از خواندن فیلمنامه کاملا متقاعد شد و با گلیزر دیدار کرد چون به این باور رسیده بود که او نگرانی‌هایش مبنی بر تصویر کردن درست نازیسم بر پرده نقره‌ای را در نظر گرفته است.
 • سگ خود هولر یک وایمِرانِر سیاه است که نقش دیلا، سگ خانواده هوس را در فیلم بازی می‌کند.

پوستر فیلم منطقه مورد علاقه

پوستر فیلم منطقه مورد علاقه پوستر فیلم منطقه مورد علاقه

معرفی بازیگران فیلم منطقه مورد علاقه

کریستیان فریدل از بازیگران مرد در نقش رودلف هوس

کریستیان فریدل (Christian Friedel) متولد 9 مارچ 1979 (18 اسفند 1357) بازیگر و خواننده آلمانی است. فریدل فعالیت سینمایی خودش را در سال 2009 با فیلم The White Ribbon آغاز کرد و خیلی زود توانست استعداد های خودش را نشان دهد. او در سال 2015 در فیلم 13 Minutes  در نقش اصلی ظاهر شد که یکی از گزینه های اصلی آلمان برای ارسال به آکادمی اسکار بود. فریدل در دو سریال Babylon Berlin و Perfume  که هر دو از محصولات نتفلیکس هستند نیز در نقش اصلی حضور داشت. کریستیان فریدل در فیلم The Zone of Interest در نقش یکی از مشهور ترین افسران نازی، رودلف هوس نقش آفرینی کرده است.

کریستیان فریدل از بازیگران مرد در نقش رودلف هوس

زاندرا هولر از بازیگران زن در نقش هدویگ هوس

زاندرا هولر (Sandra Hüller) متولد 30 آپریل 1978 (10 اردیبهشت 1357) هنرپیشه اهل آلمان است. او عمده شهرتش را برای بازی در نقش آنه لیز میشل در فیلم Requiem به دست آورد که برای آن توانست جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن جشنواره برلین را از آن خود کند. همچنین نقش آفرینی او در فیلم Toni Erdmann بسیار مورد ستایش منتقدین قرار گرفت. در اتفاقی جالب، زاندرا هولر در دو فیلم مهم جشنواره کن سال 2023 نقش آفرینی کرد. فیلم Anatomy of a Fall  که توانست جایزه نخل طلا را از آن خود کند و دیگری ،فیلم The Zone of Interest که برنده بخش جایزه بزرگ کن شد.

زاندرا هولر از بازیگران زن در نقش هدویگ هوس

نقد و بررسی منتقدان درباره فیلم منطقه مورد علاقه

وبسایت Rotten Tomatoes در نقد فیلم سینمایی منطقه مورد علاقه نمره 95 را به این فیلم اختصاص داد. همچنین این فیلم از منتقدین وبسایت Metacritic نیز نمره 95 و IMDB نیز نمره 8.1 را کسب کرده است.

هالیوود ریپورتر | امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

دیوید رونی | حالا دیگر گفتن این حرف جسارت و ذکاوت خاصی نمی‌خواهد که جاناتان گلیزر عاجز است از ساختن فیلمی که اصالت نیرو‌بخشی نداشته باشد.

ورایتی | امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

اوئن گلیبرمن | این فیلم عالی است؛ هراس‌انگیز و عمیق، تفکربرانگیز و غوطه‌ورکننده؛ فیلمی که شرارت آدمی را در مقابل نور می‌گیرد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند؛ فیلمی که نظربازی و کنجکاوی ما برای دیدن نادیدنی را به بازی می‌گیرد؛ و این کار را با اصالتی نیروبخش انجام می‌دهد.

تایم | امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

استِفِنی زاشارک | «منطقه مورد علاقه» در ظاهر فیلمی است که احتمالا کم‌ترین آسیب روحی در خصوص هولوکاست را به تماشاگرانش می‌زند؛ با وجود این، فیلم به آرام‌ترین شیوه ممکن تماشاگران خود را ویران می‌کند.

اَسوشیئیتد پرس | امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

جوسِلین نووِک | جاناتان گلیزر نویسنده و کارگردان، در فیلم وسواس‌گونه و دلخراش خود راهی پیدا کرده است تا شر و شرارت را بدون نمایش خود ترس به تماشاگر منتقل کند؛ و با این‌که ترس از جلوی چشمان ما می‌گریزد، به شیوه‌های عمیق‌تری به احساسات ما حمله‌ور می‌شود.

گاردین | امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

پیتر بردشا | فیلم با موسیقی درخشان میکا لیوی و طراحی صدای جانی بِرن، دارای قدرتی بی‌چون‌وچرا شده است اما می‌تواند بحث احضار جلوه‌های سینمایی خوش‌ظاهر از ترس‌های تاریخ را یک بار دیگر به جریان بیندازد.

نیویورکر | امتیاز ۵۰ از ۱۰۰

ریچارد برودی |  فیلم گلیزر عرضه و نمایش ترس‌های عمیق با استفاده از پرداختن به چیزهای پیش‌پاافتاده است، اشاره به شناعت به شکل آسیب‌های روزمره کوچک. در این تلاش، جسارتی مفهومی وجود دارد اما گلیزر شجاعت یا دقت لازم برای تمام کردن موفقیت‌آمیز کار را ندارد.

نیویورک تایمز | امتیاز ۴۰ از ۱۰۰

مانولا دارگیس | تمام چیزی که از دیدن فیلم برمی‌آید این است که گلیزر یک مشق فیلم‌هنری توخالی و خودستایانه را انجام داده است که در آشویتس و روزگار هولوکاست روی می‌دهد.

نقد و بررسی منتقدان درباره فیلم منطقه مورد علاقه

امتیاز سایت های سینمایی به فیلم منطقه مورد علاقه

ردیفنام سایتامتیازدهنده‌هاامتیاز میانگینتعداد آراء
۱IMDbکاربران۸ از ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ کاربر
۲متاکریتیکمنتقدان برتر۹۲ از ۱۰۰بر اساس ۴۶ نقد
۳راتن تومیتوزعموم منتقدان۸.۷ از ۱۰بر اساس ۱۹۰ نقد
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

بازیگر ۳۶۰

آخرین اخبار بازیگران زن و مرد سینمای ایران و جهان، عکس های جدید سلبریتی ها، عکس های بازیگران قدیمی و بیوگرافی بازیگران را در بازیگر ۳۶۰ دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا