اخبار دیگران

افزایش قد کودکان و همه چیز درباره آن

افزایش قد کودکان و رشد آنها یکی از بزرگترین دغدغه‌های والدین است، زیرا به نوعی می‌توان گفت که میزان قد کودکان در آینده می‌تواند بر روی شخصیت آنها تاثیرگذار باشد. به همین دلیل اغلب پدر و مادرها به دنبال راهکاری برای افزایش قد و رشد فرزندان خود در دوران کودکی هستند.

 

نقش ژنتیک در افزایش قد کودکان

به طور کلی می‌توان گفت اولین عامل تعیین کننده قد در انسان، ژنتیک است. به عنوان مثال درصد رشد قدی کودکانی که دارای والدین بلند قد هستند، بسیار بیشتر از کودکانی است که والدین‌شان دارای قدی کوتاه یا متوسط هستند.

گاهی نیز دیده می‌شود، کودکانی که دارای والدین بلند قد و یا کوتاه قد هستند، ظاهری درست برعکس پدر و مادر خود دارند. به عنوان مثال ممکن است یک پدر و مادر با قد کوتاه صاحب فرزندی با قد بلند شوند. که باز هم در چنین شرایطی می‌توان گفت که ممکن است، کودک از اجداد خود ژنی را به ارث برده باشد که منجر به افزایش قد شود. اما نکته مهمی که در مورد رشد و افزایش قد کودکان وجود دارد، این است که تا حدودی می‌توان با رعایت برخی از نکات مهم مانند، تغدیه مناسب، کمک کرد تا رشد فرزندان‌تان افزایش پیدا کند. متاسفانه در برخی از تحقیقات دیده شده که افزایش قد و رشد کودک به دلیل نداشتن تغذیه مناسب کاهش و یا حتی به طور کامل متوقف شده است.

 

تاثیر مشکلات هورمونی بر روی کاهش و یا افزایش قد

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی افزایش قد کودکان داشته باشد، بیماری و مشکلات هورمونی است. در بسیاری از موارد دیده می‌شود که تعداد زیادی از کودکان زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، با عدم تعادل هورمون‌های رشد مواجه می‌شوند. گاهی میتوان از طب سوزنی استفاده کرد. عدم تعادل هورمون رشد، اگر توسط پزشک متخصص در زمان مناسب درمان نشود، ممکن است کودک با کاهش رشد قدی و یا حتی در برخی از موارد، رشد بیش از حد قد مواجه شود، که در هر دو صورت ممکن است در آینده برای کودکان مشکلات متعددی ایجاد کند.

 

تاثیر جنسیت بر میزان قد

به طور کلی قد زنان کمتر از مردان رشد می‌کند و این مورد کاملا طبیعی است. به عنوان مثال ممکن است یک پدر قد بلندی داشته باشد، اما فرزند دختر او قد کوتاه‌تری نسبت به پدر خود داشته باشد، که کاملا طبیعی است، اما گاهی این امکان وجود دارد که دختران از پسران قد بلندتر شوند، زیرا نقشه ژنتیکی افراد کاملا با هم متفاوت است.

 

چگونه می‌توان قد کودکان را افزایش داد؟

رشد قد بیشتر تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است، اما با رعایت برخی از موارد می‌توان از کاهش رشد کودکان پیشگیری کرد، همچنین می‌توان تا حدودی باعث افزایش قد کودکان شد.

مراجعه منظم به پزشک: نخستین موردی که باید برای رسیدن کودک به قد مناسب به آن توجه داشته باشید، مراجعه منظم کودک به پزشک برای ارتوپدی است. همچنین می‌توان از درمان مشکلات اسکلتی نیز استفاده کرد. این مورد بسیار مهم است که پزشک تشخیص دهد رشد کودک با توجه به سن او طبیعی است یا خیر. در چنین مواردی اگر پزشک تشخیص دهد که رشد کودک نسبت به سن او کمتر است، با تجویز ویتامین‌های مورد نیاز و رژیم غذایی از مواجه شدن کودک با مشکل کوتاهی قد تا حدودی پیشگیری می‌کند.

خواب منظم و کافی: تحقیقات نشان می‌دهد که خواب مناسب و کافی در سنین کودکی تا نوجوانی می‌تواند تاثیر زیادی بر رشد و افزایش قد کودکان داشته باشد. به طور کلی کودکان نیاز دارند تا در طور شبانه روز 8 تا 11 ساعت خواب منظم داشته باشند. ممکن است در برخی از از موارد کمبود خواب در کودکان، باعث عدم رشد طبیعی شود. در نتیجه والدین باید به میزان خواب فرزندان خود توجه داشته باشند.

تحرک بدنی و ورزش: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر میزان رشد کودکان داشته باشد، ورزش و تحرک بدنی است. زمانی که کودکان ورزش و تحرک داشته باشند، رشد استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه می‌توان گفت که تا حدودی قد کودک رشد بیشتری خواهد داشت. همچنین ورزش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کودکان در بزرگسالی داشته باشد.

تغذیه مناسب: مورد دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند، تغدیه مناسب است. به عنوان مثال نیاز است کودکان تا رسیدن به سنین نوجوانی و بلوغ، انواع مواد غذایی مناسب در وعده‌های غذایی خود داشته باشند و از همه مهم‌تر مصرف شیر و کلسیم است که می‌تواند بر میزان رشد و افزایش قد تاثیرگذار باشد.

 

برای افزایش قد کودکان چه کار کنیم؟
برای افزایش قدر در کودکان ، ما پس از انجام آزمایشات و اسکن بدن در کلینیک تخصصی بهبود، کارهای لازم را انجام می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 88887157-021 تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا